Fotoprotekcja, czyli ochrona skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV

Świadomość dotycząca odpowiedniej pielęgnacji skóry, stale rośnie. W tym nurcie narodziła się fotoprotekcja, czyli trend związany ze świadomą ochroną skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Fotoprotekcja obejmuje różne metody i produkty, pomagające minimalizować ryzyko uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem ultrafioletowym.

Jak promieniowanie UV wpływa na skórę?

Promieniowanie ultrafioletowe z jednej strony stymuluje wytwarzanie witaminy D czy pobudza układ odpornościowy, z drugiej jednak jest odpowiedzialne za fotostarzenie się skóry i jest jednym z czynników powodujących nowotwory. Promieniowanie UV dzieli się na trzy główne typy: UVA, UVB i UVC. Każdy z tych typów promieniowania ma inny wpływ na skórę. Promieniowanie UVA przenika głęboko w skórę, docierając do warstwy skóry właściwej. Odpowiedzialne jest za przedwczesne starzenie się skóry, a także za powstawanie zmarszczek i przebarwień. Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok i o każdej porze roku. Oznacza to, że właściwa ochrona skóry jest niezbędna codziennie.

Promieniowanie UVB przenika tylko do naskórka. Jest odpowiedzialne za poparzenia słoneczne i rozwój chorób nowotworowych skóry. Promieniowanie UVB jest najbardziej intensywne w godzinach między 11:00 a 15:00 i w miesiącach letnich. Trzeci rodzaj promieniowania, czyli UVC jest najbardziej szkodliwe ze wszystkich. Na szczęście jest pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery. Jednak osłabienie warstwy ozonowej sprawia, że coraz więcej tego promieniowania dociera do Ziemi. Promieniowanie UVC wnika w zewnętrzną warstwę naskórka i uszkadza ją.

Czym jest fotoprotekcja?

Najprostsza definicja brzmi – fotoprotekcja to wszystkie metody, które mają na celu ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania. Ważnym aspektem tego trendu pielęgnacyjnego jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Powinny one być nakładane na skórę około 15-30 minut przed ekspozycją na słońce, a następnie co dwie godziny, a także po kąpieli czy intensywnym poceniu się. Najlepiej wybierać produkty o szerokim spektrum działania, chroniącym przed promieniowaniem UVA i UVB. Do ochrony skóry przed słońcem warto wybierać kosmetyki z SPF, który określa skalę ochrony przed promieniowaniem słonecznym oraz to, jak długo można przebywać na słońcu po zastosowaniu preparatu, aby nie doszło do poparzenia skóry. Krem SPF 15 zatrzymuje ok. 93% promieniowania UVB, podczas gdy SPF 30 – 98%. Nie istnieje natomiast stuprocentowy kosmetyk ochronny.

Ochrona przed szkodliwym promieniowaniem to także unikanie ekspozycji na słońce w godzinach, gdy słońce jest najsilniejsze, czyli w godzinach 10:00 – 16:00. Lepiej unikać wychodzenia na zewnątrz w tych godzinach. Jeśli już musimy wyjść, należy szukać cienia czy chronić skórę odpowiednim ubraniem. Nie zapominajmy również o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Wpływ promieniowania UV na skórę, czyli skutki zaniedbania fotoprotekcji

Oparzenia słoneczne to jeden z najczęstszych skutków nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UVB. Zaczerwienienie, ból czy pęcherze, w skrajnych przypadkach, to główne objawy poparzenia skóry.

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UVA prowadzi do przedwczesnego starzenia się skóry. Skóra staje się mniej elastyczna, pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. Fotostarzenie jest trudne do odwrócenia, dlatego ważne jest, aby zapobiegać mu poprzez regularne stosowanie kremów z filtrem.

Najpoważniejszym skutkiem zaniedbania fotoprotekcji jest ryzyko rozwoju raka skóry, w tym czerniaka, który jest najbardziej agresywną formą nowotworu skóry.

Fotoprotekcja to trend, który przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla naszej skóry. Warto o niej pamiętać podczas codziennej pielęgnacji. Dzięki właściwej ochronie, nasza skóra nie będzie się przedwcześnie starzeć i na dłużej utrzyma promienny i zdrowy wygląd.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *